á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Głównym bohaterem jest Ion Soggo, czternastoletni Saturnijczyk, (...) który wraz z towarzyszącym mu robotem Robikiem bierze udział w misji na Pierwszym Zwiadowcy – sztucznej planecie przemierzającej Drogę Dziesiątego Tysiąca. Ich losy splatają się z historiami Alki i Alka Rojów, rodzeństwa z Ziemi. Postacie młodych bohaterów są autentyczne i pełne energii, co ułatwia czytelnikowi nawiązanie emocjonalnej więzi z ich przygodami.
Powieść, choć napisana w stylu charakterystycznym dla literatury młodzieżowej lat 60., porusza uniwersalne tematy takie jak odwaga, przyjaźń, odpowiedzialność i zrozumienie międzykulturowe. Wątek relacji między ludźmi a zaawansowaną technologią, reprezentowaną przez Robika i Zwiadowcę, przypomina o potrzebie zachowania równowagi między postępem a człowieczeństwem.
Nie można pominąć fascynującego tła powieści – szczegółowo opisane scenerie kosmiczne, futurystyczne technologie i wizja życia na innych planetach dodają książce wyjątkowego uroku. Opisy Broszkiewicza pobudzają wyobraźnię, tworząc świat, który wciąga czytelnika od pierwszej strony.
Mimo że książka powstała kilkadziesiąt lat temu, jej przesłanie i klimat wciąż mogą inspirować współczesnych czytelników, zwłaszcza młodzież zainteresowaną eksploracją kosmosu i nauką.
Polecam "Ci z Dziesiątego Tysiąca" wszystkim miłośnikom literatury science fiction oraz tym, którzy chcą przenieść się do świata pełnego niesamowitych przygód, wyzwań i pięknych marzeń o przyszłości ludzkości w kosmosie.